Hlupák v električke

Autor: Slavomír Steigauf | 2.6.2013 o 23:04 | (upravené 3.6.2013 o 19:40) Karma článku: 10,45 | Prečítané:  1520x

„Umenie vodcovstva,“ napísal Tony Blair v roku 1994, „spočíva v schopnosti hovoriť „NIE“, nielen „áno.“ Povedať „áno“ je veľmi ľahké. Jeden zo slávných pokusov uskutočnený pred rokmi v Amerike - Milgramov projekt - dokazuje ako je pre ľudí ľahké hovoriť „áno“ a ako je ľudská povaha ovládateľná.

O tento príbeh sa so mnou podelila moja kámoška. Bol bežný deň, streda. Pršalo a šla z práce domov preplnenou električkou. Ako každý z nás, keď nečítaš alebo nie si ponorený do svojich vlastných myšlienok, pozorovala ľudí a ich profily okolo. Upútal ju rozhovor jednej staršej pani s mladou trojčlennou rodinou. Pani slušne a milo navrhla mladému mužovi, aby si vzal malého chlapca na kolená. Teda skôr to bola opatrná a zdvorilá otázka. Takto by si mohol ešte niekto z okolitých stojacich ľudí sadnúť, na chlapcom uvoľnené miesto. Muž, otec chlapca, ju okamžite schladil agresívnou reakciou, že jej (dôchodkyne) miesto je vpredu, popretkávané vulgárnymi  a hlučnými slovami. Mladá mama a manželka podporila svojho muža. A vulgarizmami tiež nešetrila. Taká obyčajná situácia s akou sa stretneme mnohokrát. Veď v živote „nájdeme" rôznych ľudí. Dobrých i zlých. Slušných i nie. Múdrych i hlúpych. Skrátka každá minca má dve strany. Problém je však inde. Nikto z ľudí v električke sa tej starej a milej pani nezastal. Všetci naokolo boli nezúčastnení a ticho. Ako sa mi priznala moja kámoška na káve, „No veru nechcela som to schytať od toho muža alebo jeho ženy." Na jednej strane ju aj chápem. Ale na druhej strane si uvedomujem, že toto je tiež jedna z odpovedí prečo v súčasnej dobe chýbajú skutoční lídri. Veď ani oni sa nerodia z vody, ale z nás bežných ľudí.

„Umenie vodcovstva," napísal Tony Blair v roku 1994, „spočíva v schopnosti hovoriť „NIE", nielen „áno." Povedať „áno" je veľmi ľahké. Jeden zo slávných pokusov uskutočnený pred rokmi v Amerike - Milgramov projekt - dokazuje ako je pre ľudí ľahké hovoriť „áno" a ako je ľudská povaha ovládateľná. V Milgramovom pokuse boli dobrovoľníci požiadaní, aby testovali muža pripútaného k stoličke s elektródami pripnutými k zápästiu. Bolo im povedané, že účelom pokusu je test ľudskej tolerancie bolesti. Skúšaný si mal zapamätať určitý text, a pokiaľ ho opakoval správne, dobrovoľník nemal nič robiť. Ale vo chvíli, keď testovaný váhal alebo sa dopustil chyby, mal dobrovoľník pokyn stlačiť tlačítko na reostate a muž na stoličke dostal elektrický šok. S rastúcim počtom chýb sa sila napätia zvyšovala. V skutočnosti samozrejme žiadne elektrické napätie neexistovalo, a keď muž na stoličke kričal bolesťou, len predstieral. Toto však dobrovoľníci netušili a plných 65 percent z nich slepo poslúchalo inštrukcie a vysielali šoky až do maxima 450 V, čo by bola už smrteľná výška. Výkriky bolesti skúšaného na stoličke im nebránili v pokuse pokračovať. Ako to sformuloval Brian Masters vo svojej autobiografii (Budem osobný), „Milgramov pokus nado všetku pochybnosť dokázal, že sa mierne, láskavé a slušné duše môžu stať až netvormi, ak dostanú k tomu príležitosť."

Je to smutné a až znepokojujúce. Ale je to fakt. Ľudská povaha je ovládateľná. Po nedávnej smrti bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej ktosi povedal, že dnes chýbajú skutoční lídri. Teda tí, ktorí majú odvahu povedať „NIE." Veď aj preto si vyslúžila prezývku „Železná lady." Nazerám na svet optimisticky. Verím, že sa nájde na budúce niekto v „dave", napríklad cestou ektričkou, kto bude mať odvahu povedať „NIE." Nie, ľudskej hlúposti, agresivite, obmedzenosti, slaboduchosti a vôbec „niečomu zlému." A priamo povedané, ak to bude treba, tak tomu „silnému" hlupákovi v eletričke prípadne „jednu vrazí." A potom spomedzi týchto odvážnych mužov alebo žien raz „vyrastie skutočný líder." Aspoň tak si ja myslím a optimisticky v tento vývoj verím. Hlupákov nenapravíš. Ale povedať im „NIE" - je otázka každodennej voľby.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?